Karamelize Cevizli Ve Kahveli Dondurma Tarifi


Kişi Sayısı:    Hazırlanış: .    Pişirme: .


Karamelize Cevizli Ve Kahveli Dondurma Tarifi
×

  1      1  


 

 

Malzemeler

4-6 kişilik

Dondurma için:

1 + 1/4 su bardağı (300 ml) süt
1 yemek kaşığı esmer şeker
6 yemek kaşığı (25 g) toz hazır kahve
1 yumurta + 2 yumurta sarısı
1+ 1/4 su bardağı (300 g) krema
1 yemek kaşığı esmer şeker

Cevizler için:

1 su bardağı (115 g) yarım ceviz içi
4 yemek kaşığı (50 g) esmer şeker

Tarifi

1-Sütü ve esmer şekeri küçük bir tencereye koyup, kaynayana kadar pişirin. Sonra ateşten alıp kahveyi üzerine serpin. 2 dakika bekletip karıştırın ve kapağını kapatıp soğumaya bırakın.
2-Isıya dayanıklı bir kasede, yumurta­ları ve ekstra yumurta sarılarını, yoğunlaşıp mat bir renk alana kadar çırpın.
3-Kahve karışımını süzün. Kaynama noktasına gelene kadar ısıtın. Sonra yumurtalı karışımın içine karıştırarak daha güçlü bir şekilde çırpın.
4-Kaseyi, içinde sıcak su bulunan bir tencerenin üzerine oturtun. Yoğunlaşana kadar karıştırın. Sonra biraz soğutup buzdolabına koyun.
5-Kremayı tozşekerle çırpın. Kahveli karışımın içine döküp, ağzı kapaklı bir kaba koyup buzlukta dondurun. Donma süresince 2 kere çıkarıp çırpın. Sonra tekrar donması için buzlukta bırakın.
6-Cevizleri karamelize etmek için; fırını önceden 180 derecede ısıtın. Yağlı kağıdın üzerine tek kat halinde serin. Kavrulana kadar, yaklaşık 10-15 dakika fırında bekletin.
7-Esmer şekeri ve 2 yemek kaşığı suyu kalın tabanlı bir tencereye koyun. şeker çözülüp, şurup kıvamına gelene kadar, kısık ateşte ara ara tencereyi salla­yarak pişirin.
8-şurubun üzerinde kabarcıklar belirmeye başlayınca, kavurduğunuz cevizleri içine atıp 1-2 dakika orta ateşte pişirin. şurup yoğunlaşıp, cevizlere yapışmaya başlayınca altını söndürün.
9-Hafifçe yağladığınız yağlı kağıda cevizleri bir bıçağın ucuyla yayıp, soğumaya bırakın. Eğer aynı gün yemeyecekseniz, kapaklı bir kaba koyup buzdolabında saklayın.
10-Dondurmayı servis yapmadan önce, buzluktan çıkarıp
buzdolabına koyun. Servis yapacağınız zaman, yanına karamelize edilmiş cevizleri koyun.

 

Bizce bu tarif için sizde bir yorum yapabilirsiniz.