Erikli Ve Kaymaklı Dondurma Tarifi


Kişi Sayısı:    Hazırlanış: .    Pişirme: .


Erikli Ve Kaymaklı Dondurma Tarifi
×

  1      1  


 

Malzemeler

4-6 kişilik

4 su bardağı (500 g) mürdümeriği
4 yemek kaşığı (60 ml) su
6 yemek kaşığı (75 g) tozşeker
2/3 su bardağı (150 g) çırpılmış krema
Birkaç damla yeşil renkte pasta boyası (tercihe bağlı)
Yarım su bardağı (120 g) kaymak

Süslemek için; 
nane yaprakları
Servis için, birkaç tane beze

Tarifi

1-Erikleri, suyu ve şekeri bir tencereye koyun. Kapağını kapatıp, yumuşak bir kıvama gelene kadar yaklaşık 10 dakika orta ateşte pişirin.
2-Mutfak robotunda ya da blender’de çekip püre haline getirin. Sonra bu püreyi süzgece döküp, altına kase koyup süzün. Soğuması için buzdolabına koyun.
3-Soğuyan püreyi, plastik bir kaba koyun. Kremayı, hafifçe yoğunlaşana kadar çırpın; ancak kaşıktan damlayacak kıvamda olmalıdır. Pürenin içine yeşil pasta boyasını (terci­hinize bağlı) koyun. 2 saat buzdolabında bekletin. Çatal ya da blender’la karıştırıp tekrar buzluğa koyun ve 2 saat dondurun.
4-Eğer elinizle yapacaksanız, dondurmayı tekrar ezip kaymağı ilave edin ve 2-3 saat buzlukta donmaya bırakın. Eğer dondurma yapma makinesi kullanacaksanız, soğutulmuş püreyi çırpılmış kremayla karıştırın. Sonra yeşil pasta boyasından birkaç damla damlatın. Katılaşana ve yarı donmuş kıvama gelene kadar makineden geçirin. Kaymağı da ekleyip, kaimlaşana kadar makinede çevirmeye devam edin.
5-Dondurmayı, bir kepçeyle kaselere ya da küçük tabaklara koyup, nane yaprakları ve birkaç adet bezeyle birlikte servis yapın.

Bizce bu tarif için sizde bir yorum yapabilirsiniz.