Fındıklı Dondurma Tarifi


Kişi Sayısı:    Hazırlanış: .    Pişirme: .


Fındıklı Dondurma Tarifi
×

  1      1  


 

Malzemeler

4-6 kişilik

Yarım su bardağı (75 g) fındık
6 yemek kaşığı (75 g) tozşeker
2 su bardağı (475 ml) süt
1 çay kaşığı vanilya
4 yumurta sarısı

Tarifi

1-Fındıkları fırın tepsisine koyup, her taraflarının kavrulması için ara ara sallayarak, ızgarada 5 dakika pişirin. Sonra fırından çıkarıp soğumaya bırakın. Temiz bir mutfak havlusunun arasına koyup, havluyu sürterek fındıkların kabuklarını çıkarın. 2 yemek kaşığı şekerle birlikte çok ince olarak dövün, veya robotta çekin.
2-Dondurma karışımını hazırlamak için; sütü ve vanilyayı küçük bir tencerede ısıtın. Sütün üzerinde kabarcıklar oluşunca, ateşten alın.
3-Bir tel çırpıcıyla ya da mikserle yumurta sarılarını çırpın. Kalan şekeri de azar azar ilave ederek, karışım mat sari rengine donene kadar çırpmaya devam edin. Karıştırmaya devam ederek, sütü süzgeçten geçirdik­ten sonra çok yavaş bir şekilde ilave edin.
4-arışımı, içinde sıcak su bulunan tencerenin üzerine oturtulmuş bir kasenin içine koyun. Dövülmüş fındıkları da ilave edip, kısık ateşte karıştırın. Kasenin altındaki su kaynadığında, krema da kıvamını bulup karıştırdığınız kaşığın arkasına yapıştığında, ateşten alıp soğumaya bırakın.
5-Dondurma makinesine ya da soğuğa dayanıklı bir kaba koyup 5-6 saat buzlukta dondurun. Donarken, 2 kere çatalla veya mikserle, pürüzsüz olana kadar çırpın. Dondurma kepçesiyle ya da kaşıkla tabaklara koyup servis yapın.

Bizce bu tarif için sizde bir yorum yapabilirsiniz.